ÇALIŞMAYA NERDEN BAŞLAMALIYIM

ÇALIŞMAYA NERDEN BAŞLAMALIYIM

29 Temmuz 2017 Cumartesi 12:53

            “YGS mi yoksa LYS mi çalışmalıyım?”, “ Hangi dersten çalışmaya başlamalıyım?” veya “Yaz tatilinde çalışırken nasıl bir yol izlemeliyim?”

Bu sorular size de mi tanıdık geldi?

Eğer bu soruları çok sık sormaya başladıysanız, bilin ki siz de artık sınav sürecinin bir parçası olmuşsunuz. Bu zorlu süreçte size yardımcı olmak için bizler, bugünkü yazımızda sınava nasıl hazırlanmanız gerektiği hakkında önerilerde bulunup, kendi deneyimlerimizi aktaracağız.

Herkesin bildiği gibi üniversiteye giriş sınavlarına hazırlık süreci oldukça uzun ve zorlu bir maraton. Sayısal, eşit ağırlık, sözel veya dil; alan fark etmeksizin, birçok konuyu içinde barındıran üniversiteye giriş sınavı; çok çalışmak kadar düzenli ve doğru zamanlanmış çalışmayı gerektiren bir sınavdır. Sınava yönelik hazırlığın 12. sınıfa sığdırılmaya çalışılması doğru bir taktik olmadığı gibi bize, kendimizi eksik gördüğümüz konuların ve derslerin üzerine daha fazla eğilmemiz için zaman yaratmakta pek çok sıkıntı çıkaracaktır. Dört yıllık lise müfredatının üstesinden yalnızca 12. sınıfta çalışılarak gelinmesi gerçekçi değildir. Tüm bunları göz önüne aldığımızda sınav hazırlığının daha erken bir dönemde başlamasının sonuçlara olumlu etki edeceğine hemfikir olabiliriz.

               Sınava erken çalışmaya başlamak isteyen yeni adaylar, çalışmalarına önceki yılların konularını tekrar ederek başlayabilirler. Bahar ve yaz aylarını ağırlıklı olarak YGS çalışmaya ayırmak, daha sonraki aylarda LYS konularına odaklanmaya yardımcı olacaktır. Bilhassa eşit ağırlık öğrencilerinin, içinde bulunduğumuz zaman diliminden başlayarak yaz sonuna kadar, çalışmalarını genel olarak YGS’yi esas alarak sürdürmeleri, LYS hazırlığını matematik ve geometri için önceki yılların tekrarı seviyesinde bırakmaları; 12. sınıftaki çalışmalarını planlamalarına yardımcı olur. LYS’nin bir bilgi sınavı olduğu ve konularının yoğun tekrar gerektirdiği göz önüne alındığında, yaz döneminde çalışılan LYS konularının unutulabileceği gerçeğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

Matematik ve geometri dersleri için yaz aylarında 9, 10 ve 11 konularının tekrarı; 12. sınıf süresince, eksikliğimizi gördüğümüz konulara eğilmemizi ve böylece LYS’de önemli yer tutan limit, türev ve integral konuları ile bağlantılı olabilecek eski konularda daha iyi performans göstermemizi kolaylaştıracaktır. Limit, türev ve integral gibi yoğun çalışma gerektiren 12. sınıf konularının yazın çalışılması gerekli tekrar yapılmazsa konuların unutulmasına yol açabilir. Bu nedenle 12. sınıf matematik ve geometri konularından ziyade bu konulara temel oluşturan eski konuların -örneğin fonksiyonlar, trigonometri ve analitik geometri- üzerinden geçilmesi daha faydalı olur.

              Yaz döneminde, YGS’nin yanında LYS’de de yer alan dil ve anlatım dersine çalışılması, konu bilgisinin yanında eser-yazar ezber zinciri gerektiren Türk dili ve edebiyatı dersine çalışabilmek için daha fazla zaman yaratacaktır. Dil bilgisi konuları, yaz döneminde çalışıldıktan sonra 12. sınıf boyunca düzenli tekrar edilerek bu konulara hakim olunabilir. Batı etkisinde gelişen Türk edebiyatı konularının devamı niteliğinde olan Cumhuriyet Edebiyatı, 11. sınıf edebiyat konularının etraflıca öğrenilmesinden sonra çalışılmalıdır. Yazın ikinci yarısında Cumhuriyet Edebiyatı özelliklerini çalışmaya ve bu dönemin eserlerini ve yazarlarını ezberlemeye başlamanın; öğrencilere, LYS edebiyat konularını YGS’den sonraki kısa zamana sıkıştırarak çalışmaktan daha yararlı olacağı kesindir. Böylece Cumhuriyet Edebiyatı’nı ezberlemek ve tekrar etmek için zaman yaratılmış olur.

             Sayısalcı arkadaşlarımızın ise başka bir yol izlemeleri sınav sürecini en iyi şekilde atlatmalarına yardımcı olacaktır. YGS’nin daha yakın bir tarihte olmasından ötürü birçok rehber öğretmeniniz YGS çalışmanızı önermiştir size. Fakat bizim önerimiz; şu andan itibaren en azından yaz tatilinin ortasına kadar, YGS konularına verdiğiniz ölçüde LYS konularına da önem vermenizdir çünkü YGS sonrasındaki sürede, geri kalan tüm LYS konularının üstesinden gelmeniz mümkün değil. Bu nedenle bir yandan LYS konularını da aradan çıkarmalısınız. Ayrıca sizin tek sınavınızın YGS olmadığını bilakis LYS’nin yerleştirmede daha büyük bir etkiye sahip olduğunu aklınızdan çıkarmadan yavaş yavaş da olsa LYS konularına da çalışmanız size yardımcı olacaktır.

İlk olarak 11. sınıftaki LYS konularına çalışmanın, sizin için daha iyi olacağını söyleyebiliriz. Bu konuları bu yıl görmüş olmanız onları daha rahat oturtmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu çalışma sizin için bir tekrar niteliğinde olacak ve konuları pekiştirip kalıcı olarak öğrenmenize yardım olacaktır. Bu süreçte özellikle 11. sınıfın fizik, kimya ve biyoloji konularını öğrenmeniz; sizi 12. sınıfta önemli ölçüde rahatlatacaktır. Ancak bu süreçte YGS konularına da çalışmayı ihmal etmeyiniz.

İkisini bir arada götürmeniz sizi biraz zorlasa da seneye sizi büyük bir yükten kurtaracağını aklınızdan çıkarmayın. 11. sınıf konularını tekrar ettikten sonra, yazın ortasından itibaren YGS konularına ağırlık verebilirsiniz. Okul başlayana kadar konuların çoğunu halletmeye çalışın. Bu sayede 12. sınıfın başından itibaren denemelerle kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Yaz boyunca, tüm konuları bitirmeseniz bile ara sıra YGS denemeleri çözmeniz size çok büyük katkı sağlayabilir çünkü YGS öğrencilerin hızını ölçen bir sınav olduğu için ara sıra deneme çözmek, sınav atmosferine alışmanız için yararlıdır. Ocak ayına kadar YGS ile beraber 10. sınıf konularını da çalışabilirsiniz. LYS konuları hakkında biraz olsun fikrinizin olması; onları YGS’den sonra çalışırken daha rahat anlamanızı sağlayacaktır. Ocak ayının ortasına kadar YGS’de herhangi bir konu eksiğinizin olmamasına özen göstermelisiniz. Eksik konunuz varsa çabucak halletmeniz önemli. Bu süreçten sonra sadece deneme çözmeye ağırlık vermelisiniz. Ne kadar deneme çözerseniz o kadar kolay bir şekilde sınav stratejilerinizi oluşturabilirsiniz.

KAYNAK:https://medium.com  web adresi