TERÇİHLER NE ZAMAN AÇIKLANIYOR

TERÇİHLER NE ZAMAN AÇIKLANIYOR

30 Temmuz 2017 Pazar 11:29

2017 LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacağı yüz binlerce öğrenci tarafından en çok merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. ÖSYM tarafından 18 Temmuz'da erişime açılan LYS tercihleri için son gün yaklaşıyor. LYS tercihleri için son günün ne zaman olduğunu merak eden adaylar araştırmalarına devam ediyorlar. Öte yandan LYS tercih sonuçları için net bir tarih öğrenmek isteyen adaylar ÖSYM'nin resmi sitesini takip ediyor. Peki, 2017 LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Üniversitelere kayıt işlemleri ne zaman yapılacak?

Tercihler ne zaman açıklanacak konusu, üniversite adaylarının en çok merak ettiği konular arasında yer aldı. ÖSYM internet sitesi üzerinden, belirlenen sayıyı geçmeyecek şekilde tercih işlemlerini gerçekleştiren adaylar, sonuçların açıklanacağı tarihe kilitlendi. Peki, tercihler ne zaman açıklanacak? İşte merakla araştırılan konu hakkında detaylı bilgiler

ÖSYM ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Geçtiğimiz yıl 10 Ağustos Çarşamba günü öğrencilerin erişimine açılan LYS yerleştirme sonuçları, 29 Temmuz ve 03 Ağustos tarihleri arasında alınan tercihlerin ardından açıklanmıştı. Bu yıl 18-26 Temmuz tarihlerinde alınan tercihlerin ardından yerleştirme sonuçlarının 2 Ağustos tarihinde öğrencilerin erişimine açılması beklenmektedir. 

ÜNİVERSİTELERE KAYIT İŞLEMLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 29 Aralık 2017 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır. 

ÜNİVERSİTEYE KAYIT İÇİN HANGİ BELGELERE İHTİYAÇ DUYULACAK?

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.

Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

 

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr