YKS

YKS 'de TARİH DERSİDE VAR ARTIK

19 Ekim 2017 Perşembe 21:04

YÖK'ten flaş Yükseköğretim Kurumları Sınavı açıklaması

Yükseköğretim Kurulunca, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın ikinci  oturumunda adaylara Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testinde 40, Sosyal  Bilimler-2 Testinde 40, Matematik Testinde 40 ve Fen Bilimleri Testinde 40 olmak  üzere toplam 160 soru sorulacağı bildirildi.

  •  
  •  
    •  
    •  
  •  

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), Yükseköğretim Kurumları  Sınavı'nın (YKS) ikinci oturumunda adaylara Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal  Bilimler-1 Testi'nde 40, Sosyal Bilimler-2 Testi'nde 40, Matematik Testi'nde 40  ve Fen Bilimleri Testi'nde 40 olmak üzere toplam 160 soru sorulacağı bildirildi.    YÖK, kurumun internet sitesinde, "Yükseköğretim Kurumları Sınav  Sistemi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları"nı yayımlandı.

  Buna göre, YKS'de adaylar, cumartesi günü öğleden sonra yapılacak  ikinci oturumda, Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 Testi'nden Türk dili  ve edebiyatı sorularının yanı sıra Tarih-1 ve Coğrafya-1 soruları yöneltilecek.  Sosyal Bilimler-2 Testi'nden Tarih-2, Coğrafya-2, Felsefe Grubu ve Din Kültürü ve  Ahlak Bilgisi sorularını ve Fen Bilimleri Testi'nde ise fizik, kimya ve biyoloji  sorularını cevaplandıracak.

 Öğrencilere bu oturumda, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1  Testi'nde 40, Sosyal Bilimler-2 Testi'nde 40, Matematik Testi'nde 40 ve Fen  Bilimleri Testi'nde 40 olmak üzere toplam 160 soru sorulacak.

LİSANS İÇİN BİR OTURUMDAN EN AZ SİRİNİN 180 OLMASI GEREKECEK

 Adayların cumartesi günü sabah gireceği Temel Yeterlilik Testi'nde  (TYT), yeterliliğe dayalı bir değerlendirme esas alınacak. TYT, farklı lise  türlerinde öğrenim gören bütün adaylara uygulanacağı için, adayların bilgiden  daha çok temel yeterlilikler bakımından değerlendirilmesi yönüyle daha kapsayıcı  olacak, bütün adaylar için fırsat eşitliği sunacak. Lisans programlarına geçiş için aranan 180 baraj puanı, adayın birinci  oturumla birlikte ikinci oturumdaki performansının da dikkate alınmasıyla  hesaplanacak. Buna göre, lisans programlarına geçiş için, adayın Temel Yeterlilik  Testi (TYT) puanının yüzde 40'ı ve öğleden sonraki oturumdaki puanının yüzde  60'ının toplamının 180 ve üzeri olması gerekecek.

 Yükseköğretim kurumlarına geçiş için TYT'den 150 baraj puanının  aranmasına devam edilecek. Adaylar, 180 ve üzerinde puan aldıklarında, ilgili puan türünde  öğrenci kabul eden lisans programlarından tercih yapabilecek.Geçen sene adaylar YGS sonrası lisans programlarına yerleşmek için  ikinci aşamada dil sınavı dışında LYS-1, LYS-2, LYS-3 ve LYS-4 olmak üzere 4 ayrı  oturumda 4 sınava giriyordu ve bu sınavlar sonrasında da 9 puan türü  hesaplanıyordu. Bu sene ise adaylar öğleden sonra Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal  Bilimler-1, Matematik, Sosyal Bilimler-2 ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan tek  bir sınava girecekler ve sadece 3 puan türü hesaplanacak.

Geçen sene Türkçe-Sosyal (TS) olarak adlandırılan puan türüne "Sözel",  Matematik-Fen (MF) olarak adlandırılan puan türüne "Sayısal", Türkçe-Matematik  (TM) olarak adlandırılan puan türüne "Eşit Ağırlık" puan türü karşılık  gelecek.

  TARİHTEN 21 SORU SORULACAK

 Aday, yerleşmeyi hedeflediği programın puan türünü dikkate alarak,  ikinci oturumda ilgili testlerdeki soruları cevaplandıracak. Buna göre, adaylar  "Sözel Puan" için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2  testlerini, "Sayısal Puan" için Matematik ve Fen Bilimleri testlerini, "Eşit  Ağırlık Puanı" için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve Matematik  testlerini, "Sözel + Eşit Ağırlık Puanı" için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal  Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2 ve Matematik testlerini, "Sayısal+Eşit Ağırlık  Puanı" için Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Matematik ve Fen Bilimleri  testlerini, "Sözel+Sayısal+Eşit Ağırlık Puanı" için ise Türk Dili ve  Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri  testlerini çözecek.

Adaylar, cumartesi günü ikinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal  Bilimler-1 testinde Türk dili ve edebiyatından 24, Tarih-1'de 10, Coğrafya-1'de  ise 6 olmak üzere toplam 40 soru, matematikte 40 soru cevaplandıracak. Sosyal Bilimler-2 testinde Tarih-2'den 11, Coğrafya-2'den 11, felsefe  grubundan (mantık, psikoloji, sosyoloji) 12, din kültürü ve ahlak bilgisinden 6  soru olmak üzere toplam 40 soru adaylara yöneltilecek. Adaylar, Fen Bilimleri Testi'nde fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden  13 olmak üzere 40 soru çözecek.  Pazar günü yapılacak yabancı dil testinde ise adaylara 80 soru  yöneltilecek. Yükseköğretim Kurumları Sınavı 23-24 Haziran'da yapılac